שו"ת והלכה

הילולת “רבי יהודה הנשיא”

לכבוד הילולת רבי יהודה הנשיא

פנינים מהגר”ד קוק שליט”א על לימוד משניות

 

היום ט”ו בכסלו יום הילולת רבי יהודה הנשיא מסדר המשניות, ואמרתי לכתוב כמה מילים ששמעתי ממורינו ורבינו הגר”ד קוק שליט”א בענין לימוד המשניות

 

דעת רבינו שליט”א מפורסמת שיש לקבוע לימוד קבוע למשניות לפני הכל, ולימוד דף היומי שעושים שעה ביום, אין בו תועלת כל כך, כי בכדי להתחבר באמת לדף הגמרא צריך ללמוד כמה שעות ברצף, ולא כל אחד מסוגל לזה, אבל המשנה שהיא פסקי פסקי, יש בה מעלה טובה וגדולה לכל אדם, וזהו לימוד השוה לכל נפש.

 

זכורני פעם אחת שעצר הרב שיעור “דף היומי” בזבחים, ואמר למגיד השיעור בעדינות, כי יש בשיעור הזה דברים לא נכונים בביאור הגמרא, וזה פוגם כשלא מסבירים טוב, מה גם שהציבור לא מבין כל כך את המושגים, ועברו מיד ללימוד משניות דבר יום ביומו, ואחריהם עשו כן בכמה מקומות עם הבעלי בתים.

 

אמר רבינו כי המשנה היא יותר קרובה לסיני, כי היא מפיהם של תנאים, ולכן יש בה קדושה יותר מן הגמרא, ויש לאדם להקדים לימוד זה גם מצד סדר הלימוד, וגם מצד הענין הנ”ל. ופעם כשדרש מאן דהוא לגרוס גמרא אפי’ בלא הבנה, רבינו אמר שאינו מסכים לזה, וכבר מבואר במגן אברהם ובמשנה ברורה (סי’ נ) שאין שכר על לימוד בלא הבנה, ואם כבר עדיף ללמוד תנ”ך שלזה יש מעלה אפילו בלא הבנה כמו שכתב בעל התניא בהלכות תלמוד תורה, ואם כבר מדברים על תורה שבעל פה בלא הבנה, אולי גם במשניות יש קצת מעלה אפי’ כשקורא בלא הבנה, כיון שקרובות לסיני יותר, אבל בגמרא לא שייך לומר כן.

 

סיפר הרב שליט”א שזוכר מנהג יפה בישיבת בית אל בבני ברק, שהיו לומדים אצל ראש הישיבה המקובל ר’ נסים פרץ זצ”ל, ובכל פעם כשהיו מסיימים משנה, קודם שיתחילו את המשנה הבאה, היו אומרים יחדיו בניגון “ממשנה למשנה נשמתינו עולה”…. וידוע ש”משנה” ראשי תיבות “העלית מן שאול נפשי”

 

פעם ביקש אברך אחד מהרב ברכה לזכות לסיים את התלמוד בבלי, אמר לו הרב עדיף קודם לבקש ברכה לסיים ש”ס משניות.

 

העיד לי חתנא דבי נשיאה הגה”צ רבי נחום בקר שליט”א, כי עקב פעם אחרי רבינו שליט”א בימי השובבי”ם, וראה איך שבכל יום מימי השבוע מסיים סדר אחד של משניות עד שבסוף השבוע סיים ש”ס משניות….

 

 

אולי יעניין אותך גם:

 

 

סקירה קצרה לתולדותיו של גאון עזינו הרב דב קוק הכהן שליט”א מימי ילדותו עד היום

5 1 הצבעה
דירוג פוסט
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות