מוסר הנהגה והשקפה רפואת הגוף

דעת הגר”ד קוק על חיסוני הקורונה

הרחבה

למכתב בענין חיסוני הקורונה

 

לצערינו, יד הכל ממשמשת במקלדת, וכבר אמר החכם “הנייר סובל הכל”, וכל אחד מעלה את דמיונותיו על גבי הכתב, ומכל שכן שהמקלדת סובלת הכל, וכפי שאנו רואים איך בכל רגע רצים בכל אתר ואתר מליוני מליונים של רשימות, כיתוביות, ותמונות וכו’, אשר רובם ככולם דברי הבל וריק.

 

אלא שלצערינו, הרבה מהדברים מביאים לידי אסונות, אין כאן המקום לפרט כמה מקרים של סכסוכים בין חברים ופירוק בתים ורצח, ועוד דברים אכזריים ביותר, נגרמו כתוצאה ממשחק הכתיבה הלזה, וכבר אמר דוד המלך “המלמד ידי לקרב אצבעותי למלחמה”, ורמז לנו כי מלבד המלחמה הידועה בשדה הקרב על ידי החזקת הנשק ביד, יש גם מלחמה קשה ונוראה דרך האצבעות המונפות על גבי המקלדת בלי הרף ובלי מחשבה כלל ועיקר.

 

זו הקדמה שמסבירה, כי באופן עקרוני אין להתייחס כלל לכל דברי ההבל המשוטטים בכל אתר ואתר, ובפרט כאשר מדובר בהתייחסות בוטה חס ושלום של גדול אחד על גדול אחר, שזה דבר שברור לכל בר דעת שלא היה ולא נברא, ולא עלתה על דעת אדם מעולם.

 

באשר לענין מעשה, הנה ידוע שהגר”ח קניבסקי שליט”א אמר מלכתחילה שאינו מכיר מגיפה שנקראת קורונה, כפי שאמר לי נכדו אהובו, ואמר לאנשים להוריד את הסמרטוט מעל פניהם, ועל זה יעידו כל באי שער ביתו נאוה קודש, אלא שאת הדברים הללו העדיפו משום מה שלא לפרסם, ובענין החיסון נתפרסמה דעתו דעת עליון שאומר שצריכים להתחסן, ושאין לפחד מהחיסון, וגם גיסו הגר”י זילברשטיין שליט”א, דעתו ידועה כדעת רוב אנשי הרפואה המעודדים לקחת את החיסון. וראה מה שכתב בספרו “שיעורי תורה לרופאים” (ח”ג סו”ס רטו).

 

ואצלי ברור בשמש בצהריים, שאם אשאל ממרן הגר”ח קניבסקי שליט”א מה לעשות בענין החיסון כאשר דעת מורינו הרב שליט”א להמנע, התשובה תהיה חד משמעית, לשמוע בקול דברו של הרב, אין כאן חובה כלל להתחסן, והחובה והצורך לשמוע ולציית לרב היא הרבה יותר מהצורך [לפי חלק מהדעות] להתחסן.

 

הנני לציין, כי מורינו הגר”ד קוק שליט”א, מלבד היותו גאון בתורה באופן שהוא כמעט חד בדרא, וכפי שאנו רואים בעין, וכן אמרו לי כמה וכמה גדולי גאוני וצדיקי הדור, עוד יש בו דבר מיוחד, שהוא בקי בכל מערכות הגוף האנטומיות, וידיו רב לו בעניני רפואה באופן המעורר השתהות אצל כל מי שבא במחיצתו, לא פעם הוא אומר דעה אחרת מרופאים גדולים ומפורסמים, ואף מתווכח עמהם במשא ומתן, ותמיד ראיתי איך התורה מנצחת, וכמה וכמה רופאים בבית החולים פוריה או שניידר ודומיהם, אומרים מלכתחילה, עם הרב קוק מטבריה אנחנו לא מתווכחים… יכולני לספר כאן דברים נוראים על כחו הגדול של רבינו שליט”א ברפואה, ואין רצוני להרחיב מכמה סיבות.

 

דעת הגר”ד קוק שליט”א, להמנע מכל החיסונים בכללות, ואמר לנו פעם שאם היה בידו החיסון של זמן התפארת ישראל (עיין בביאורו ליומא פ”ח דיומא אות ג בבועז), יתכן שגם הוא היה משתמש בו, ומכל שכן אם הרמב”ם היה מציע חיסון שהיינו רצים לקבלו, אבל חיסוני הדור האחרון אין בהם תועלת כי אם ההיפך, ובחיסון הקורונה הוא אומר, שלדעתו יש בזה יותר נזק משאר חיסונים, ושלכן יש לנקוט בשב ואל תעשה ולא לקחתם. ושאלתיו על אדם שאם לא יתחסן יפטרוהו מהעבודה וכיו”ב, ואמר לי שבכל מקרה יש לדון לגופו, ולראות מה יותר קשה, החיסון, או ההפסד והקושי שנגרר מחמת ההמנעות ממנו.

 

וביקש ממני הגר”ד קוק שליט”א כמה פעמים, להמעיט את ההשתוללות שנעשית בשמו שלא על דעתו, ושהדבר הזה מצער אותו מאד מאד.

 

בברכה רבה

יקותיאל אוהב ציון

 

 

אולי יעניין אותך גם:

 

 

סקירה קצרה לתולדותיו של גאון עזינו הרב דב קוק הכהן שליט”א מימי ילדותו עד היום

2.7 3 הצבעות
דירוג פוסט
guest
3 תגובות
הישן ביותר
החדש ביותר הכי הצבעות
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות
יעקב. מ
יעקב. מ
10 חודשים לפני

אשרינו שזיכנו שיש לנו את הרב קוק

משה לוי
משה לוי
10 חודשים לפני

אז לעשות חיסון או לא??

משה
משה
10 חודשים לפני

אמת